SPORTOWO

Zakopiański Weekend Biegowy z "Sokołem"

 
 
 
 
 
5 7 czerwca 2015
 
Zakopiański Weekend Biegowy z "Sokołem"
 
 
Będzie to piąta edycja tej ekstremalnej i bardzo widowiskowej imprezy biegowej...
 
...a rozgrywany w jej ramach kultowy Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły wystartuje już po raz ósmy.

Piękne widokowo trasy biegów prowadzą tatrzańskimi szlakami, są zróżnicowane pod względem dystansu i stopnia trudności, dlatego mogą się z nimi zmierzyć zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Nic więc dziwnego, że trzydniowe zawody organizowane przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem wpisały się już na stałe w kalendarz miłośników biegów górskich, przyciągając z roku na rok coraz większe grono uczestników i kibiców.

W roku 2014 zgromadziły one ponad 750 biegaczy z całej Polski i zagranicy. Są także doceniane i nagradzane przez największe portale biegowe. Ostatnio Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły otrzymał „Srebrną Kozicę” w kategorii biegów na długim dystansie, a Bieg Sokoła – „Srebrną Kozicę” w kategorii biegów w stylu anglosaskim.

Najważniejszym wydarzeniem Weekendu Biegowego z całą pewnością jest Wysokogórski Bieg im. dh. Franciszka Marduły, od roku 2012 będący jednocześnie Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning, a od roku 2014 wchodzący w skład elitarnego cyklu Pucharu Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning.

Skyrunning jest najbardziej ekstremalną formą biegów wysokogórskich. Jedną z jego dyscyplin jest SkyRace® - bieg na dystansie ok. 20 – 30 km, rozgrywany na wysokościach powyżej 2000 m, o sumie przewyższeń sięgającej także powyżej 2000 m. Jedyny bieg, który w Polsce w pełni odpowiada tym wymaganiom, to właśnie zakopiański Bieg Marduły. Jest to tym samym jeden z najtrudniejszych biegów w naszym kraju. Wystartuje w nim czołówka zawodników, a wśród nich trzykrotny zdobywca mistrzowskiego tytułu Marcin Świerc.

W tym roku organizatorzy dla miłośników tej ekstremalnej dyscypliny przygotowali nową trasę o długości 32 km i deniwelacji 2218 m, prowadzącą najpierw ulicami Zakopanego - z Krupówek do Kuźnic, a następnie już trudnymi górskimi szlakami w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego, z najwyższym punktem na Świnickiej Przełęczy (2051 m). Po raz pierwszy meta i strefa regeneracji energetycznej usytuowana zostanie w samym centrum miasta na Placu Niepodległości, będzie więc dostępna dla szerszego grona kibiców.

Wspólne oczekiwanie na zawodników, a następnie dekoracja zwycięzców, staną się więc pięknym sportowym świętem propagującym zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, a także promującym Tatry i Zakopane jako wspaniałe miejsce dla takiej właśnie aktywności.

Ponad 15-kilometrowa trasa Biegu Sokoła rozpocznie się i zakończy w Kuźnicach. Jest to także doskonałe miejsce do kibicowania, łatwo dostępne i chętnie odwiedzane przez turystów ruszających na górskie szlaki. Z kolei meta 10-kilometrowego Biegu im. Władysława hr. Zamoyskiego tradycyjnie już zlokalizowana została w jednym z najpiękniejszych miejsc w polskich Tatrach – nad Morskim Okiem, w otoczeniu Rysów, Mięguszowieckich Szczytów i Mnicha. Zawodnicy, którzy rywalizować będą we wszystkich trzech biegach, dodatkowo klasyfikowani będą w Grand Prix „Sokoła”.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, szczycąc się ponad 120-letnią tradycją, poprzez organizację tych wydarzeń pragnie popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, niezwykle zasłużonego dla Tatr i Zakopanego i druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.

Więcej informacji TUTAJ 
Kontakt dla mediów: Anna Karpiel-Semberecka, tel. 607 332 877, akarpiel@op.pl

(em)