SPORTOWO

Zakopane: Zostań mistrzem Zjazdu na Krechę!

 
 
 
 
 
Sobota, 28 lutego 2015, godz. 18.30
 
Zakopane: Zostań mistrzem Zjazdu na Krechę!
 
Fot. Marcin Kin
 
Red Bull Zjazd na Krechę 2015 to jedno z najciekawszych wydarzeń sportowych tej zimy.
 
Już po raz szósty zawodnicy staną do rywalizacji o tytuł najszybszego narciarza i snowboardzisty sezonu. W tym roku zawody rozpoczęły się 31 stycznia w Zieleńcu, by następnie przenieść się do Szczyrku, Białki Tatrzańskiej i Zakopanego.

Umiejętności narciarskie, spryt, technika jazdy i odrobina szczęścia – tyle potrzeba, by skutecznie powalczyć o tytuły w zawodch Red Bull Zjazd na Krechę. Jednak jak mówi Agnieszka Schwenk, zwyciężczyni wśród narciarek w 2012 roku, coś jeszcze jest potrzebne: - W moim dorobku narciarskim nie miałam wcześniej zapisanych odwiedzin na Łomnicy, gdzie odbywał się finał zawodów. Więc tydzień przed startem pojechałam zobaczyć stok, aby wiedzieć, gdzie można przycisnąć, czy są jakieś ostrzejsze zakręty, przed którymi trzeba zwolnić. Znajomość trasy to podstawa!

Aby pomóc zawodnikom w przygotowaniach, odkrywamy część sekretów tegorocznych tras. Zawody w Zieleńcu już za nami, teraz zawodników czeka Szczyrk (7 lutego), Białka Tatrzańska (21 lutego) i Zakopane (28 lutego).

Znajdujący się na wysokości 990 m Wierch Pośredni będzie punktem startu w Szczyrku. Stok potocznie nazywany Julianami, bez wątpienia jest jednym z kultowych miejsc na zimowej mapie Polski. Do niedawna znajdował się tam snowpark, w którym jeździli najlepsi polscy snowboardziści, w tym Wojtek "Gniazdo" Pawlusiak.

Trasa, którą mają do pokonania zawodnicy, mierzy ok. 800 metrów, przy różnicy wysokości zbliżonej do 150 metrów. Najciekawszym miejscem jest środkowy odcinek trasy, wiodący przez leśny skrót i najstromszy - to tu powinny rozegrać się główne potyczki szczyrkowskich wyścigów.

Kolejnym miejscem, w którym rywalizować będą zawodnicy Red Bull Zjazd na Krechę to znajdujący się w Białce Tatrzańskiej ośrodek Kotelnica Białczańska. Dziś jest to jeden z największych i najbardziej nowoczesnych ośrodków narciarskich w Polsce. Linia startowa trasy znajdzie się na szczycie Kotelnicy (917 m), skąd narciarze i snowboardziści ruszą trasą FIS 2.

Prawie 900-metrowy zjazd o sporej różnicy poziomów (ok. 170 metrów) pozwoli na rozegranie prawdopodobnie najszybszego wyścigu w tym sezonie. W Białce będzie się zatem liczył nie tylko dobry start, ale przed wszystkim mocne nogi i dobra technika pokonywania zakrętów na środkowym odcinku trasy. O atrakcyjności trasy świadczy fakt, że od wielu lat są na niej organizowane zawody w biciu rekordów szybkości, gdzie najszybsi osiągają prędkości około 130 km na godzinę!

Ostatnim miejscem, które odwiedzą zawodnicy biorący udział w zmaganiach Red Bull Zjazd na Krechę będzie zakopiańska Polana Szymoszkowa. Stok towarzyszy imprezie już od 6 lat, czyli od pierwszej edycji cyklu i co rok zachwyca zapierającym dech w piersiach widokiem na najwyższe szczyty Polski. Mierząca blisko 1200 metrów trasa jest najdłuższa w całym cyklu.

Start znajduje się na wysokości 1110 m., zaś meta o ponad 220 metrów niżej. Stromy górny odcinek gwarantuje największe emocje tuż po starcie, a długie wypłaszczenia w dolnej części wymagają od zawodników nie tylko znakomitej kondycji, ale także dobrej taktyki i solidnego przygotowania sprzętu. Tuż przed metą na uczestników czeka mała „hopka”, która w przeszłości krzyżowała szyki niejednemu narciarzowi czy snowboardziście. Nocne zawody na Szymoszkowej rozpoczną się o godzinie 18.30, co bez wątpienia uatrakcyjni widowisko.

ZOBACZ 

HARMONOGRAM RED BULL ZJAZD NA KRECHĘ:

7 lutego Szczyrk, Stok Juliany (godz. 11.00)

21 lutego Białka Tatrzańska, Kotelnica Białczańska (godz. 11.00)

28 lutego Zakopane, Polana Szymoszkowa (godz. 18.30)

(em)