SPORTOWO

Kościelisko: XVII Memoriał im. Bronisławy Staszel-Polankowej

 
 
 
 
 
Wtorek, 10 marca 2015, godz. 10.00
 
 Kościelisko: XVII Memoriał im. Bronisławy Staszel-Polankowej
 
Bronisława Staszel-Polankowa na zawodach
 
Stacja Narciarska Biały Potok zaprasza na XVII Memoriał im. Bronisławy Staszel-Polankowej.
 
We wtorek, 10 marca 205 na Stacji Narciarskiej Biały Potok odbędzie się XVII Memoriał im. Bronisławy Staszel-Polankowej.

Memoriał organizowany jest już od kilkunastu lat przez gminę Kościelisko. W memoriale licznie uczestniczy młodzież szkolna, poprzez rywalizację sportową upamiętniając Bronisławę Staszel-Polankową.

Bronisława Staszel-Polankowa (ur. 23 stycznia 1912 w Kościelisku, zm. 1 lutego 1988 ) – narciarka, ośmiokrotna mistrzyni Polski. Karierę narciarską rozpoczęła w latach 20. XX wieku jako zawodniczka Towarzystwa Sportowego „Sokół”.

W latach 30. była ratownikiem TOPR. Wystąpiła w nieoficjalnym biegu kobiet podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 1929. Była uważana za faworytkę. W 1934 roku odbyła wyprawę rowerową dookoła Polski przejeżdżając 4 tysięcy km.

Jej karierę sportową przerwała II wojna światowa, W czasie okupacji należała do Armii Krajowej i brała udział w Powstaniu Warszawskim walcząc w batalionie „Kiliński”. Po wróciła do uprawiania sportu. W 1951 roku zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach Polski.

Od 1935 do 1939, a następnie od 1947 do 1958 prowadziła nieistniejące obecnie schronisko pod Miętusim Przysłopem na Hali Miętusiej. Puchary zdobyte w zawodach sportowych oddała Pallotynom do przetopienia na dzwony kościelne dla kościoła na Skibówkach. Narty przesłała w darze papieżowi Janowi Pawłowi II, a dom na Krzeptówkach 36 przekazała Instytutowi Sióstr Maryi.

WIĘCEJ

Źródło zdjęcia

(em, pj)