PRZEGLĄD PRASY

Najniższy stopień zagrożenia lawinowego

 
 
 
 
 
8 października 2011
 
Gazeta Wyborcza Kraków
 
 
 
Najniższy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach ogłosili w sobotę po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na Kasprowym Wierchu leży już 33 cm śniegu.
 
- Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach uległy pogorszeniu, są typowo zimowe. Po górach można się poruszać, ale tylko z odpowiednim ekwipunkiem i zgodnie z zasadami obowiązującymi przy zagrożeniu lawinowym - powiedział PAP ratownik dyżurny TOPR. Na wszystkich tatrzańskich szlakach zalega świeży i mokry śnieg, co powoduje spore utrudnienia w poruszaniu się. Powyżej górnej granicy lasu śnieg jest zmrożony, a szlaki nieprzetarte. Na traktach miejscami leżą połamane od naporu śniegu gałęzie drzew.
Przy pierwszym stopniu zagrożenia możliwe jest samorzutne zejście lawin małych rozmiarów w postaci tzw. zsuwów, szczególnie przy śniegach mokrych. Mechaniczne wyzwolenie lawiny możliwe na ekstremalnie stromych stokach o nachyleniu równym, lub większym niż 40 stopni, tylko przy bardzo dużym dodatkowym obciążeniu.
Stopień zagrożenia lawinowego określany jest przez ratowników TOPR na podstawie badań pokrywy śnieżnej, aktualnych i prognozowanych warunków meteorologicznych oraz obserwacji w terenie.
Po opadach śniegu biało zrobiło się w Zakopanem, gdzie leży cienka warstwa śniegu. Według synoptyków, w przyszłym tygodniu śnieg zniknie z górskiego krajobrazu i powróci złota jesień.