POLECAMY

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne “Pępek Świata”

 
 
 
 
 
22-28 września 2016
 
Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne “Pępek Świata”
 
 
Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem zaprasza.
 
Zakopane… Mit. Legenda. Tradycja. To zobowiązuje. Od trzydziestu lat Teatr Witkacego mocuje się z tym mitem, dokładając do niego własną legendę miejsca niepokornego, twórczego i prowokującego. Miejsca, które łączy przyjemność smakowania życia z zadawaniem elementarnych pytań o sens naszej egzystencji.

Najnowsza propozycja Andrzeja Dziuka i jego Zespołu to Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne ,,Pępek Świata”. Ale „pępek świata” to nie tylko żartobliwe czy ironicznie określenie, nadane niemal sto lat temu Zakopanemu przez Rafała Malczewskiego. Można je rozumieć serio – grecki omphalos (dosłownie właśnie: „pępek świata”) to niezwykły kamień, który stał pośrodku słynnej świątyni Apollina w Delfach, w centrum ówczesnego świata. Tej samej świątyni, na której stelach wyryto niezwykłe maksymy siedmiu mędrców. „Bądź sobą”, „Nic w nadmiarze”, „Ćwicz rozum”, „Módl się o możliwe” czy górujące nad nimi wyryte na fasadzie świątyni: „Poznaj samego siebie”.

Razem z zaproszonymi gośćmi będziemy pytać o nasze miejsce w świecie i szukać odpowiedzi na te niełatwe pytania. Przecież niezmiennie chodzi o to samo: o smakowanie życia i dociekanie jego sensu! Nie zapraszamy więc na, zapraszamy do pępka świata!

Zakopiańskie Prezentacje Artystyczne ,,Pępek Świata” rozpoczniemy Filozofią po góralsku według ks. Józefa Tischnera (bo jakże by inaczej!) w wykonaniu Ireny Jun i Wiesława Komasy. Agata Zubel z towarzyszeniem Orkiestry Muzyki Nowej w Katowicach wykona, między innymi, swoją kompozycję do tekstu Samuela Becketta Not I. Fiński teatr „Quo vadis” zaprezentuje swoją najnowszą premierę pod zagadkowym tytułem Kuszenie Witkacego. Warszawski zespół „Pijana sypialnia” przybliży nam klimat przedwojennej Warszawy w roztańczonym i rozśpiewanym widowisku Wodewil warszawski, zaś Lech Majewski po projekcji Angelusa spotka się z publicznością.

Wśród gości „Pępka świata” są filozofowie – artyści – myśliciele, którzy postawią kilka ważnych pytań: Zbigniew Mikołejko -  „Świat w stanie wojny”, Antoni Libera - „Świat bez pamięci”, Jacek Bocheński - ,,Świat a przyszłość”, Jacek Prokopski - ,,Świat a egzystencja”, Michał Klinger - ,,Świat jako pokusa”, Jacek Staniszewski - „Świat jako złudzenie” i Lech Majewski - ,,Świat bez Boga”.

Wspólnie z nimi wybieramy się w niedzielny poranek na niezwykłą górską wyprawę w Tatry szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania współczesnego człowieka.

Na zakończenie Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych wystawimy spektakl Z cyklu żywioły: HALNY (Niebezpieczne Sny) w reżyserii Andrzeja Dziuka, inspirowany wiatrem halnym i jego wpływem na człowieka. Podczas tego wieczoru zagrają dla Państwa znakomici muzycy: Józef Skrzek, Steve Kindler, Steve Schroyder i Mirosław Muzykant. Zapraszamy na intensywny tydzień pełen wrażeń, wzruszeń, dobrego humoru i niespodzianek.

Zobacz PROGRAM

Koncepcja artystyczna ZPA „Pępek Świata”: Andrzej St. Dziuk
Współpraca: dr Michał Mizera (Uniwersytet Warszawski)
Koordynator artystyczny: Marzena Wnuk (e-mail: teatr@witkacy.pl)
Kontakt z mediami: Gaja Gajewska (tel. 608 070 797, e-mail: gaja.gajewska1@gmail.com)

(em)