POLECAMY

Zakopane: Sierpień pod znakiem folkloru

 
 
 
 
 
18 - 26 sierpnia 2016
 
Zakopane: Sierpień pod znakiem folkloru
 
 
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to impreza z niemal 50-letnią tradycją.
 
Przyciąga ona nie tylko zespoły z całego świata, wielu znawców i miłośników folkloru, ale jest także wakacyjną atrakcją dla wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami.

W drugiej połowie sierpnia folklorem żyje całe miasto. Muzyka, śpiew i taniec z festiwalowej wioski na Dolnej Równi Krupowej docierają we wszystkie zakątki. Muzykanci, śpiewacy i tancerze występowali już na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem, w tym roku pojawią się na Gubałówce.

Na bogaty i różnorodny program Festiwalu składają się występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata, rywalizujących o „Złote Ciupagi”, a także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji, ogromną troskę o zachowanie jej autentyzmu i przekazanie następnym pokoleniom. Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest więc sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków.

Wyjątkowa jest także konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej Festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową i podhalański folklor, będąc przy tym wizytówką Zakopanego.

Z Festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej i animacje dla dzieci. Stałym punktem programu jest także koncert „Na Folkową Nutę”, którego gwiazdą będzie Kayah i Transoriental Orchestra.

Motywem przewodnim w tym roku będzie taniec, któremu poświęcone zostaną warsztaty folklorystyczne i międzynarodowa konferencja naukowa. Będzie to doskonała okazja do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń dla teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem.

W Zakopanem warto będzie obejrzeć także cztery festiwalowe wystawy, prezentujące prace laureatów konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”, zdjęcia Jolanty Flach „Barwy festiwalu”, dziecięcy plakat festiwalowy oraz unikatowe podhalańskie rękodzieło, jakim jest rzeźba w szkle Henryka Trebuni-Tutki.

Będzie też można skorzystać z wyjątkowej możliwości odwiedzenia galerii i pracowni zakopiańskich artystów, które otworzą swoje podwoje dla zwiedzających.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich zawita także do Warszawy, gdzie w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 5 sierpnia oglądać można wystawę fotografii „Święto górali świata”.

Tak bogaty program z pewnością każdemu pozwoli znaleźć dla siebie coś interesującego. Niezwykłym walorem tego święta góralskiego folkloru jest przede wszystkim możliwość bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią, a także podróż do źródeł, odkrywanie korzeni i dobra zabawa. Nic więc dziwnego, że każdy, kto choć raz gościł na Festiwalu, chce tu powrócić i znów poczuć jego wyjątkową atmosferę.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe Biura ds. Kontaktów z Mediami UM Zakopane

ZOBACZ
 

(em)