POLECAMY

TATRZAŃSKIE MUSEALIA - Święto Muzeum Tatrzańskiego

 
 
 
 
 
Sobota, 6 sierpnia 2016
 
TATRZAŃSKIE MUSEALIA - Święto Muzeum Tatrzańskiego
 
 
Sobota 6 sierpnia 2016 roku będzie w Zakopanem dniem wyjątkowym...
 
...nie tylko dla jego mieszkańców, ale i odwiedzających Podhale turystów. Tego dnia odbędą się „Tatrzańskie Musealia” – festiwal najstarszej w tym regionie instytucji kulturalnej - Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM.

Spacer Szlakiem Stylu Zakopiańskiego
Spacer rozpoczynamy przy Domu „Pod Jedlami” (1896–1897), sztandarowym dziele stylu zakopiańskiego, zaprojektowanym dla Jana Gwalberta Pawlikowskiego przez Stanisława Witkiewicza. Następny obiekt na trasie to willa „Na Antołówce”, czyli dzisiejsza „Witkiewiczówka” (1903–1904), zaprojektowana dla Jana Witkiewicza, starszego brata Stanisława, przez Jana Witkiewicza Koszczyca, bratanka Stanisława, a kuzyna Stanisława Ignacego. Było to ostatnie zakopiańskie miejsce zamieszkania Witkacego.
Zejście ulicami Władysława Broniewskiego i Do Bristolu do willi „Korwinówka”, czyli dzisiejszej „Okszy” (1895–1896), połączone ze zwiedzaniem Galerii Sztuki XX wieku. Następnie przejście ul. Zamoyskiego i Krupówkami (z komentarzem na temat mijanych zabytkowych budynków) i dalej na ul. Kościeliską pod willę „Koliba” (1892–1893), pierwszy dom w stylu zakopiańskim, wzniesiony dla Zygmunta Gnatowskiego według projektu Stanisława Witkiewicza. Po obejrzeniu ekspozycji Muzeum Stylu Zakopiańskiego przejście na koniec spaceru pod gmach Muzeum Tatrzańskiego (1913–1922), ostatnie dzieło Stanisława Witkiewicza, zaprojektowane wspólnie z Franciszkiem Mączyńskim.

Spotkanie o godz. 9.00 obok Galerii Sztuki na Kozińcu.
Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich, Droga na Koziniec 8
Godz. 9.00 – 12.00

Wycieczka bez programu - Wehikuł Czasu
Dla najmłodszych przygotowano ekscytujące gry miejskie, które poprowadzi Kinga Zuber, specjalistka od przekonywania dzieci, że muzeum nie jest nudne. Dzieci wyruszą (koniecznie w towarzystwie opiekunów) z Muzeum Kornela Makuszyńskiego na „wycieczkę bez programu”, tak jak robił to doktor Tytus Chałubiński, przez intrygujące miejsca w Zakopanem. Wiadomo jedynie, że o godz. 12.00 warsztaty zakończą się przy gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego. Reszta to tajemnica.
Ze względów organizacyjnych prosimy o rejestracje telefoniczną pod numerem telefonu: 783 846 586.
(Gra miejska odbędzie się niezależnie od warunków atmosferycznych. Przypominamy o stosownym ubraniu się w zależności od pogody.)

Spotkanie dzieci z Kingą o godz. 9.00 w Muzeum Kornela Makuszyńskiego, ul. Kazimierza Tetmajera 15.
Godz. 9.00 - 12.00

Sabałowa nuta
Marcin Zubek, „góral z dziada, pradziada”, z wrodzoną swadą i humorem przeprowadzi Państwa z towarzyszeniem góralskich muzykantów i tancerzy po unikatowej kolekcji etnograficznej Muzeum Tatrzańskiego. Niezwykłe opowieści, fachowa wiedza dotycząca prawdziwej góralszczyzny i humor przeplatany muzyką góralską, śpiewami i tańcem zbójnickim, zainteresują nawet najbardziej wymagających widzów.
Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

Spotkanie z Marcinem Zubkiem o 12.00
Godz. 12.00 - 13.30

Księgarnia Górska
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pięcioma książkami, opublikowanymi w ostatnim czasie: album "Sztuki piękne pod Tatrami" Teresy Jabłońskiej, "Magia nart" Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego (wydane wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym), album "Anioł i syn" Stefana Okołowicza (wydawca: Boss&Okołowicz), "Sztuka ludowa na Podhalu" Stanisława Barabasza (dofinansowana przez MKiDN i Województwo Małopolskie), "Kochany Wujaszku" - zbiór listów Bronisława Piłsudskiego do Stanisława Witkiewicza (współwydawca: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku). Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania ze współczesnymi autorami książek, zakupienia wydawnictw i do zdobycia autografów.

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Władysława hr. Zamoyskiego 25.
Godz. 14.00 – 15.00

„Bronisław Piłsudski – niezwykły brat Marszałka”
Oprowadzanie po wystawie poświęconej Bronisławowi Piłsudskiemu w willi „Oksza” (wystawa objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy).
Prowadzenie: Leszek Dall – kurator wystawy.

Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”, ul. Władysława hr. Zamoyskiego 25.
Godz. 15.00

„Zamarłe Echo”
Ten mrożący krew w żyłach, pełen napięcia i wartkiej akcji melodramat z 1934 roku, kręcony w całości na terenie Tatr, to prawdziwy rarytas dla amatorów górskiego kina. Jego pokaz to część cyklicznego „Kina Górskiego w Muzeum Tatrzańskim”. Prowadzenie: Jakub Brzosko.

Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b.
Rozpoczęcie seansu: godz. 16.00

„Witkacy i Angielka”
Czy aby na pewno wszystko już wiemy o Witkacym? Intrygująca opowieść dr Jana Skłodowskiego o związkach Stanisława Ignacego Witkiewicza z Winifred Cooper, a także o ich związkach z zakopiańskim Teatrem Formistycznym, jaki działał w Zakopanem w dwudziestoleciu międzywojennym, odsłoni kolejną twarz fascynującej ikony bohemy zakopiańskiej - Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Spotkanie odbędzie się na wystawie „Nineczka i Witkacy. Zginiemy marnie oboje bez siebie. Jadwiga z Unrugów i Stanisław Ignacy Witkiewiczowie”. Kuratorzy wystawy: Kapsyda Kobro – Okołowicz i Stefan Okołowicz.

Galeria im. W. i J. Kulczyckich, Droga na Koziniec 8
Godz. 18.00

„Król Tatr”

Nie było chyba w historii dawnego Zakopanego człowieka bardziej zaangażowanego w życie społecznie miasta niż dr Tytus Chałubiński. Był on też naukowcem, miłośnikiem Tatr i „wyryp tatrzańskich” a nieprzypadkowo nazywany jest „odkrywcą Zakopanego”. Wspaniałą postać patrona Muzeum Tatrzańskiego przypomną trzej prelegenci. Wiesław Wójcik opowie o jego biografii i życiorysie górskim, Paweł Skawiński przedstawi przyrodnicze badania Tytusa Chałubińskiego w Tatrach, a Zbigniew Moździerz przybliży kulisy związków i wpływów Tytusa Chałubińskiego na architekturę zakopiańską.

Galeria Sztuki XX wieku w willi „Oksza”, ul. Władysława hr. Zamoyskiego 25.
Godz. 20.00 – 21.00

Posiady w ogrodach willi „Oksza”, gdzie w luźnej formie towarzyskiej odbędzie się spotkanie wszystkich uczestników festiwalu „Tatrzańskie Musealia”. Od godz. 21.00

W centrum Zakopanego na Placu Niepodległości przez całą sobotę 6 sierpnia będzie otwarty punkt informacyjny festiwalu „Tatrzańskie Musealia”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Jeśli mają Państwo pytania, prosimy o mail (promocja@muzeumtatrzanskie.pl) lub telefon (18 20 152 05).

Szczegółowe informacje TUTAJ www.muzeumtatrzanskie.pl

(em)