POLECAMY

KINO KTÓREGO SZUKASZ: Świat kuchni, świat duszy

 
 
 
 
 
Czwartek, 15 września 2016, godz. 19.00
 
KINO KTÓREGO SZUKASZ: Świat kuchni, świat duszy
 
Kadr z filmu/materiały prasowe.
 
Ela Krzemińska-Owczarz i Towarzystwo Gimnastyczne Sokół zapraszają na film Naomi Kawase "Kwiat wiśni i czerwona fasola".
 
Kino SOKÓŁ, 15 września 2016, godz. 19.00, bilety 10 zł.

"Kwiat wiśni i czerwona fasola". Scenariusz i reżyseria: Naomi Kawase. Dramat produkcji: Francja/Japonia/Niemcy.
Premiera: 5 sierpnia 2016 (Polska), 14 maja 2015 (świat).

Kino kuchenne ma piękną tradycję, przy czym prawie zawsze filmy o jedzeniu i gotowaniu są jednocześnie filmami o wielu ważnych sprawach. Jedzenie i gotowanie bowiem, jak żadna inna działalność ludzka, zawiera w sobie i radość, i zmysłowość, i poczucie bezpieczeństwa. Przy jedzeniu radujemy się, zaprzyjaźniamy, stajemy się bardziej subtelni.

Przypomnijmy sobie choćby takie grzejące duszę filmy jak „Uczta Babette” czy „Przepiórki w płatkach róży” (choć oczywiście nie należy zapominać o skrajnym biegunie – „Wielkim żarciu” czy filmie Petera Greenewaya „Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek”).

Film, który obejrzymy po wakacyjnej przerwie w KINIE KTÓREGO SZUKASZ, należy do tej pierwszej kategorii – to kino krzepiące i radujące, ale też skłaniające do refleksji. Tytuł oryginalny filmu brzmi „An” – to pasta z czerwonej fasoli, będąca składnikiem tradycyjnego japońskiego deseru dorayaki – małych naleśników z taką właśnie pastą.

Budkę z tymi naleśnikami prowadzi Sentaro, zamknięty w sobie samotnik po przejściach, nieciekawy i świata i niezamierzający wchodzić z tym światem w jakiekolwiek relacje. Gdy zatrudnia do pomocy starszą panią, Tokue, wszystko się zmienia. Tokue to kulinarna rewolucjonistka i perfekcjonistka, lecz wyobcowana tak samo jak Sentaro. Dopieszcza recepturę fasolowej pasty, by z naleśników uczynić dzieło sztuki.

Ten film działa jak terapia – odkrywa piękno codzienności i prostych rytuałów, odkrywa piękno tego, co dziać się może między ludźmi. Mówi też o samotności i inności, o trudzie życia. Jest po japońsku powściągliwy i dlatego tak urzekający.

Reżyserką filmu jest Naomi Kawase, zarazem scenarzystka i producentka, która początkowo kręciła filmy dokumentalne i krótkometrażowe, po czym zajęła się fabułą, często kręcąc filmy z aktorami-amatorami. Jej film „Mournig Forrest” w 2007 roku otrzymał Grand Pix w Cannes, inne filmy nominowane były do tej nagrody.

Oprac. tekstu: Beata Słama

Specjalnie dla widzów KINA KTOREGO SZUKASZ Restauracja Zakopiańska przygotuje poczęstunek, być może coś japońskiego.

Organizatorem cyklu jest Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Cykl został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zakopane. Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula. Koordynatorka cyklu: Elżbieta Krzemińska - Owczarz. Patron współorganizujący: Kino Sokół Zakopane. Patroni medialni: Tygodnik Podhalański, Inforgram, portale internetowe Watra, Zakopane dla Ciebie i Górski Dom Kultury

Na następny seans zapraszamy 6 października 2016.

Facebook: www.facebook.com/KinoKtoregoSzukasz
http://www.kinosokol.z-ne.pl

(em)