POLECAMY

Zakopane: 12. Spotkania z Filmem Górskim

 
 
 
 
 
31 sierpnia - 4 września 2016
 
Zakopane: 12. Spotkania z Filmem Górskim
 
Kadr z filmu "3000 Cups of Tea"
 
Zobacz filmy górskie z 15 krajów! Przeżyj prawdziwą górską przygodę!
 
Podczas Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego, który odbywa się w ramach 12. Spotkań z Filmem Górskim, będzie można obejrzeć 22 filmy z 15 krajów. Do tego kilkadziesiąt filmów poza konkursem. Wśród gości będą najwięksi himalaiści i wspinacze z Polski i zagranicy. Górskie warsztaty z ekspertami, sztuka teatralna, wycieczka retro w Tatry, Puchar Polski we wspinaczce – to kolejne atrakcje zakopiańskiego festiwalu.

Do Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego wyłoniono filmy nadesłane z takich krajów, jak: Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania i Włochy. Wśród filmów będzie 15 pokazów premierowych w Polsce. Wszystkie filmy to produkcje z ostatnich dwóch lat. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury. Na zwycięzców czeka siedem nagród, w tym Grand Prix w wysokości 4000 PLN. Nagrodami są od lat charakterstyczne i unikatowe rzeźby autorstwa zakopiańczyka Marcina Rząsy. Przypominamy o głosowaniu na Nagrodę Publiczności 12. SzFG!

Kilkadziesiąt innych filmów zostanie pokazanych poza konkursem. W ramach Nocnego Kina Górskiego zostanie zaprezentowany „Tryptyk Tatrzański” w reżyserii Jerzego Surdela, w skład którego wchodzą  filmy: „Dwóch”, „Odwrót”, „Akcja”.

W tym roku gośćmi będą m.in. zimowi zdobywcy Nanga Parbat – Simone Moro i Alex Txikon. Andrzej Bargiel opowie o swoim wyścigu do prestiżowego tytułu Śnieżnej Pantery. Przyjadą legenda wspinaczki John Porter, „alpejscy wojownicy”, czyli ikony słoweńskiego alpinizmu – Viki Grošelj ze Słowenii i Chorwat Stipe Bozic. Słoweńskim akcentem podczas Spotkań będzie występ teatru z Lubljany, który w Teatrze Witkacego zaprezentuje sztukę o tematyce wspinaczkowej „Pawla nad przepaścią“. Krzysztof Wielicki i Janusz Majer opowiedzą o zimowych planach Polaków na K2 w 2016/2017.

Planowane jest spotkanie poświęcone Wandzie Rutkiewicz. Opowie o niej, miedzy innymi, Christine de Colombel, francuska dziennikarka i alpinistka, uczestniczka kobiecej wyprawy na K2 w roku 1982. Gościem Spotkań będzie świetny wspinacz Mateusz Haładaj, który na koncie ma drogi o trudności 9a+. Z pewnością niejednego zainspirują spotkania z podróżniczką Moniką Witkowską, zdobywczynią Korony Ziemi i jednym z naszych najlepszych himalaistów Januszem Gołąbem. Dzięki poszerzonemu i poprawionemu wydaniu książki Ewy Matuszewskiej „Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze” przypomnimy postać i osiągnięcia Andrzeja Zawady, kierownika polskich zimowych wypraw w Himalaje. Nie zabraknie innych akcentów literackich. Zapraszamy na promocję książek o tematyce górskiej, które na festiwal trafią niemal wprost z drukarni!

Jak co rok czeka nas wiele emocji związanych z zawodami wspinaczkowymi Zako Boulder Power, które ponownie będą edycją Pucharu Polski w boulderingu. Wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił na slacklinie i zrobić górskie zakupy na kiermaszu outdoorowym. A wszystko to na Placu Niepodległości w centrum Zakopanego, gdzie stanie ściana wspinaczkowa. Nad Krupówkami rozciągnięty zostanie highline, na którym mistrzowie tej dyscypliny będą prezentować swoje umiejętności. Każdy będzie mógł wybrać się na wycieczkę górską bez programu w stylu retro. Zapraszamy również na Akademię Górską – warsztaty w Tatrach z górskimi ekspertami.

PROGRAM 12. Spotkań z Filmem Górskim

Rezerwacje biletów i szczegóły dostępne są TUTAJ

(em)

 
 
"Freedom under Load"
"Afgan Winter"
 
"Metronomic"
Christine de Colombel