KULTURALNIE

Giewont bez krzyża i inne niezwykłe zdjęcia Tatr sprzed stu lat

 
 
 
 
 
Anna Legierska
 
Culture.pl. 30 maja 2014
 
Giewont bez krzyża i inne niezwykłe zdjęcia Tatr sprzed stu lat
 
To rok 1919, przełęcz nad Kopą i najważniejsza akcja wojskowa Kompanii Wysokogórskiej.
 
 
W czerwcu polskie władze wydały rozkaz marszu na Spisz. Przemaszerowano z Zakopanego przez Jaworzynę Spiską i Przełęcz pod Kopą, aż po Matlar. Fot. autor nieznany/materiały prasowe

"Tatrzańska Atlantyda" to nie tylko uchwycone kilkadziesiąt lat temu dzikie górskie pejzaże. Piotr Mazik, przewodnik i historyk sztuki, przeciera całkiem nowe szlaki i odsłania nieistniejące już, ale ważne kiedyś widoki. Można się zgubić, bo przeszłość Tatr jest trochę jak zaginiony ląd.

Na mapie utraconych Tatr jest m.in. pierwszy wyciąg w Kotle Gąsienicowym, małe obserwatorium meteorologiczne na Żółtej Przełęczy, pierwsze schronisko w Dolinie Wielickiej, Giewont bez krzyża, Kocioł Goryczkowy bez wyciągu i z szałasami, porysowany jedynie śladami nart.

Niepublikowane nigdy dotąd archiwalne fotografie z pierwszej dekady XX wieku uzupełniają opowieści Piotra Mazika o górskich pionierach, pierwszych przejściach i zdobywanych szczytach; ale też o wybitnych taternikach, ratownikach TOPR-u ćwiczących sygnalizację na Kominach Strążyskich.

Jest czarno-białe wspomnienie pierwszych wycieczek czy nurkowania w Morskim Oku. Tak zatrzymanego w kadrze górskiego świata sprzed turystycznej ery nie znajdziemy ani w setkach dostępnych na rynkach albumów, ani w przewodnikach po Zakopanem i okolicach.

WIĘCEJ

(js, em)