KULTURALNIE

Galeria YAM

 
 
 
 
 
galeria
 
Galeria YAM
 
Fot. Regina Watycha
 
Położona w centrum, ale w bezpiecznej odległości od gwarnych Krupłówek, galeria YAM jest owocem przyjaźni. Zaczęło się wszystko na początku lat 90, kiedy Jaga Kozak i Anna Wojak, zaprzyjaźnione absolwentki klasy rzeźby zakopiańskiego liceum sztuk plastycznych im. Antoniego Kenara postanowiły zrealizować swoje marzenia – otworzyć własną galerię sztuki.
 
Wsparli je mężowie, Piotr Kozak i Maciej Wojak.  Wcześniej Jaga i Piotr pracowali w sklepie z antykami w londyńskiej dzielnicy Chelsea, zajmując się konserwacją, zaś Anna z Maćkiem wpadali do nich od czasu do czasu w odwiedziny. W końcu Kozakowie powrócili do Zakopanego na stałe, dogadali się z Wojakami i YAM otworzył swe podwoje. W galerii wystawiają swe prace najwybitniejsi artyści zakopiańscy, krakowscy i warszawscy.

Wielką zasługą właścicieli YAMU jest promowanie artystów z Białorusi czy Ukrainy. Obok prac artystów współczesnych bogato jest reprezentowana sztuka ludowa, zwłaszcza rzeźba drewniana i malarstwo na szkle, tak charakterystyczne dla Podhala. Wernisaże są wydarzeniami artystycznymi i towarzyskimi, pozwalającymi obcować gościom również ze sztuką kulinarną (słynne pasztety Jagi i ciasto z truskawkami Anny). Dziś nie można sobie wyobrazić Zakopanego bez tej galerii stworzonej przez przyjaciół. 
A skąd egzotycznie brzmiąca nazwa YAM? Po prostu – Y(Jaga), A(Anna) i M (Maciej). Piotr pozostaje w domyśle, choć jego osoba jest równie ważna w życiu galerii jak i pozostałej  trójki.

Galeria YAM
ul. Krupówki 63 
34-500 Zakopane
www.galeriayam.com

Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: godz. 11.00 – 14.00, godz. 15.00 - 18.00