KULTURALNIE

Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich

 
 
 
 
 
Filia Muzeum Tatrzańskiego
 
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich
 
źródło zdjęcia: http://www.muzeumtatrzanskie.com.pl/
 
Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, położona w pobliżu słynnej willi "Pod Jedlami", to murowany budynek w stylu dworkowym, wybudowany we wczesnych latach dwudziestych XX w. przez rodzinę Koziańskich.
 
Początki kolekcji sięgają roku 1906, kiedy to Włodzimierz Kulczycki (1862-1936), profesor, a później rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, nabył pierwsze okazy.
Jego syn Jerzy (1898-1974) przejął po ojcu zamiłowania kolekcjonerskie i przez okres międzywojenny stopniowo pomnażał zbiory, trzymając się koncepcji nakreślonej przez ojca: kolekcja miała reprezentować kobiernictwo wszystkich narodów Azji Mniejszej, Azji Środkowej, Iranu i Kaukazu. W roku 1981 władze miasta na skutek starań kilku pracowników Muzeum Tatrzańskiego oddały go temuż Muzeum z przeznaczeniem na Galerię Kobierców Wschodnich, wcześniej ofiarowanych przez wdowę po Jerzym Kulczyckim, Annę Piotrowicz-Kulczycką.
Galeria Kulczyckich służy przede wszystkim Działowi Sztuki. Tutaj prezentowane są zbiory, które nie znalazły miejsca w ekspozycjach stałych. Są to takie cykle tematyczne jak np. "Pejzaż tatrzański", "Tatry i Podhale w akwareli" czy "Portret ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego". Galeria gościła również zakopiańskie edycje dużych wystaw organizowanych przez Muzea Narodowe w Warszawie i Krakowie: "Tadeusz Brzozowski. Obrazy, Między Giewontem a Parnasem. Inspiracje sztuką ludową Podhala", "Świat Leli Pawlikowskiej", "Rafał Malczewski i mit Zakopanego", "Wiatr halny. Wrażenia i obrazy z Tatr".

adres: Koziniec 8główny artykuł: Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego

źródło: http://www.muzeumtatrzanskie.com.pl/