KULTURALNIE

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

 
 
 
 
 
Teatr
 
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
 
źródło zdjęcia: www.witkacy.zakopane.pl
 
Teatr im. St. I. Witkiewicza widzi swoje powołanie w kreowaniu takiego modelu artystycznego zdarzenia, które pobudza do otwartości i jest szansą dialogu.
 
Zakopiański teatr dramatyczny pragnie przywrócić Zakopanemu rangę jednego z najbardziej twórczych ośrodków życia artystycznego i intelektualnego w Polsce, jaką cieszyła się stolica Tatr za czasów St. Witkiewicza i jego syna Witkacego.
Twórczość i refleksja nad życiem Witkacego jest główną inspiracją w kształtowaniu propozycji artystycznej zakopiańskiego Teatru. Jego teoria sztuki jest prowokacją do teatralnych wypowiedzi. Witkacy pragnął, by sztuka dawała przeżycie "dziwności istnienia" i doświadczenie jedności z samym źródłem istnienia w dynamicznym napięciu wobec lęków współczesnego człowieka. Teatr realizuje to przez takie harmonijne połączenie wszystkich elementów przedstawienia, by tworzyły nową metafizyczną wartość - "jedność w wielości.”
Zakopiański Teatr to „Teatr – schronisko” dla teatrałów; tj. wszystkich ludzi odczuwających wciąż żywą potrzebę obcowania ze sztuką. Teatr Witkacego chce dawać świadectwo prawdzie swego czasu, w czasach szalonego tempa przemian społecznych i mentalnościowych chce być miejscem sposobnym na chwilę szerszej refleksji nad samym sobą i nad pędzącym światem.
Najnowszą ofertą Teatru jest Scena Propozycji Aktorskich, gdzie aktorzy realizują się w reżyserowaniu ukochanych tekstów.
Teatr przedstawił ponad 100 premier, oprócz dramatów Witkacego sztuki klasyczne i utwory współczesne. W repertuarze znajdują się zarówno adaptacje powieści, poezja , jak i kabaret  oraz spektakle nawiązujące do tradycji kulturalnej Zakopanego.  Teatr Witkacego nie stroni od prezentacji swojego dorobku poza macierzystą siedzibą - brał udział w prestiżowych festiwalach i przeglądach teatralnych, które przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia. 

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

ul. Chramcówki 15
www.witkacy.pl

źródło: www.witkacy.zakopane.pl/


Powiązane artykuły:
Habsburg reloaded


UWAGA: do 27 grudnia teatr nieczynny - coroczna przerwa na realizację spektakli

 
 
fot. Mariusz Czarnecki - zdjęcie ze spektaklu “BARABASZ”, od lewej: Sahak: Bartłomiej Chowaniec, Prokurator: Krzysztof Łakomik, Barabasz: Krzysztof Najbor
fot. Wojciech Plewiński - zdjęcie ze spektaklu “WITKACY-APPENDIX” wg “Narkotyków” i “Niemytych dusz” St. I. Witkiewicza
zdjęcie zbiorowe ze spektaklu “Człaówki-Zakopane” , foto: Mariusz Czarnecki