KALENDARZ WYDARZEŃ

"Zwierzęta małe i nieznane" w obiektywie JAROSŁAWA WENTY

 
 
 
 
 
26 września 2012-6 stycznia 2013
 
"Zwierzęta małe i nieznane" w obiektywie JAROSŁAWA WENTY
 
Fot. Jarosław Wenta
 
W Galerii Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej 18b Muzeum Tatrzańskie prezentuje nową wystawę z cyklu fotografii przyrodniczych.
 
Przyroda jest fascynującym obiektem do fotografowania, zwłaszcza że oko obiektywu „widzi” dużo więcej. Zadziwiające, jak wiele stworzeń żyje obok nas! Przepustką do ich niesłychanie bogatego i kolorowego świata jest makrofotografia, będąca pasją Jarosława Wenty, informatyka z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tym razem pokazujemy świat owadów, najliczniejszej grupy zwierząt na kuli ziemskiej. Zainteresował się nim i zgłębia go z powodzeniem Jarosław Wenta, z wykształcenia geodeta, z zawodu informatyk, z zamiłowania fotograf i entomolog. Jest on autorem atlasu „Motyle Tatrzańskiego Parku Narodowego” i wielu publikacji o owadach tatrzańskich.

W roku 2009  zajął I miejsce w konkursie fotograficznym pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego „Zielonym okiem”. Kilkaset jego zdjęć wykorzystywanych jest na profesjonalnych, internetowych witrynach dotyczących różnych grup owadów. Jarosław Wenta wykazał kilka nowych dla Tatr gatunków i potwierdził kilka dawno nie wykazywanych. W celu obserwowania kolejnych stadiów rozwojowych owadów prowadzi również ich hodowlę.
ZOBACZ

Prezentowane na ekspozycji zdjęcia powstały nie tylko dzięki dostępowi do świetnego sprzętu i postępowi technicznemu w dziedzinie fotografii, ale przede wszystkim dzięki ogromnej cierpliwości i pasji autora, także w zdobywaniu specjalistycznej wiedzy. Bardzo rzadko trafia się odrobina szczęścia, żeby ten oto cudny motyl właśnie usiadł w pobliżu i pięknie pozował…Na wystawę zapraszamy nie tylko miłośników przyrody, ale także tych, którzy dostrzegają piękno natury i szukają w niej inspiracji.

Gotowość postrzegania istot żywych, pozostających w zasięgu naszej świadomości i uwzględnianie potrzeb ich rozwoju, zgodnych z odwiecznymi prawami natury – to jeden z najważniejszych przejawów kultury - Jerzy Heintze „Motyle Polski”:

(em)

 
 
 
Jarosław Wenta na "polowaniu"