KALENDARZ WYDARZEŃ

Wojciech Szatkowski: Szlakiem tatrzańskich kurierów

 
 
 
 
 
Piątek, 11 września 2015, godz. 19.00
 
Wojciech Szatkowski: Szlakiem tatrzańskich kurierów
 
 
Schronisko Ornak i Muzeum Tatrzańskie zapraszają na wieczór górski.
 
Bedzie on poświecony działalności kurierów tatrzańskich, którzy przemierzali górskie szlaki w czasie II wojny światowej. Byli żołnierzami Placówki ZWZ-AK o kryptonimie „Zagroda”. Wieczór odbędzie się w Schronisku Górskim PTTK na Hali Ornak.

W trakcie spotkania dowiemy sie  o ich największych wyczynach: o tym, jak Stanisław Marusarz uciekł z hitlerowskiego więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie, o 58. przejściach na trasie Zakopane – Budapeszt króla kurierów – Józefa Krzeptowskiego z Krzeptówek i kilku innych.

Główne szlaki kurierów, wychodzące zasadniczo z Warszawy lub Krakowa, biegły albo przez Podhale do Zakopanego lub w jego okolice, albo przez Sądecczyznę. Szlaki te przecinały Słowację i przekraczały granicę węgierską koło Koszyc lub Rożniawy (oba te miasta leżały wówczas na Węgrzech). Niektórzy kurierzy przebywali czasem całą trasę Warszawa-Budapeszt lub na odwrót, zwykle jednak kurier przebywał tylko pewien odcinek, np. Podhale-Budapeszt lub nawet Podhale-Słowacja.

Punktami wyjściowymi dla kurierów na Podhalu były głównie Zakopane, Chochołów i Waksmund. Z Zakopanego kurierzy wędrowali najczęściej przez Tatry (np. przez Przełęcz pod Kondracką Kopą lub przez Tomanową Przełęcz do Doliny Cichej – w zimie na nartach), z Chochołowa przez Tatry lub przez Orawę, a z Waksmundu przez Spisz.

Przez Słowację kurierzy czasem podróżowali koleją, częściej autami (z zaufanymi Słowakami), nieraz piechotą, a na terenie Węgier zwykle koleją. Dopełnieniem opowieści na Ornaku będą fragmenty filmów o kurierach tatrzańskich.

Spotkanie organizują: gospodarze schroniska PTTK na Hali Ornak i Muzeum Tatrzańskie, a spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski. 

Wstep wolny.

(em)