KALENDARZ WYDARZEŃ

Magdalena Kicińska - "Pani Stefa"

 
 
 
 
 
24 marca 2017
 
Magdalena Kicińska - "Pani Stefa"
 
fot. Organizatorzy
 
Stefania Wilczyńska była długoletnią współpracownicą doktora Janusza Korczaka. Emmanuel Ringelblum pisał niej: “Współpracowali ze sobą przez całe życie. Nawet śmierć ich nie rozłączyła. Poszli razem na śmierć. Wszystko, co związane jest z osobą Korczaka – internat, propagowanie miłości do dzieci – wszystko jest wspólnym dorobkiem obojga”.
 
 24 marca 2017 r. w ramach cyklu "Czarne na białym" odbędzie się spotkanie z Magdaleną Kicińską - autorką reporterskiej biografii wspomnianej Stefanii Wilczyńskiej. W recenzjach książki czytamy:

„Nie znam nikogo innego, kto z podobną uwagą i wrażliwością potrafiłby utkać tę opowieść. Spojrzeć na wszystko z dystansem, innym razem rozmienić na drobne. Ale tylko po to, żeby zobaczyć jeszcze dokładniej. «Dziękuję, że o niej piszesz» – powiedział Magdalenie Kicińskiej Gerszon Mandelblat, były wychowanek Domu Sierot w Warszawie. I my powinniśmy być wdzięczni.
Angelika Kuźniak

„Kicińska skrupulatnie oznacza, co udało się jej ustalić, a czego chciałaby się dowiedzieć, ale już nie ma skąd. Jej precyzja tworzy opowieść dwuwątkową: jeden to klasyczna biografia Wilczyńskiej, gdzie Magdalena Kicińska przedstawia fakty, cytuje listy, zapiski, wreszcie wspomina wychowanków, drugi zaś to tło historyczne, polityczne, społeczne, ekonomiczne, bez znajomości którego trudno by było dziś ocenić i docenić panią Stefę”.
Katarzyna Kotowska, „Nowe Książki”

„Pani Stefa nie jest biografią, jest reportażem. Jest też kolażem dokumentów, niedopowiedzeń i rozmów z ostatnimi żyjącymi wychowankami, których pamięci się kłócą. Wszystkie znaki zapytania, domysły, niepełne informacje są u Kicińskiej rzetelnie umieszczone w nawiasach. Autorka oddaje głos dokumentom, świadkom, samej Stefanii, wreszcie – sobie. I robi to perfekcyjnie.
Natalia Szumska, granice.pl

Magdalena Kicińska (ur. 1987) jest reporterką, współpracowniczką m.in. „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, „Polityki”, „Elle” i „Voyage”. Jej reporterskie teksty umieszczono również w kilku antologiach. Jest absolwentką nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu.

Spotkanie będzie miało miejsce 24 marca 2017 roku, w piątek, o godzinie 18:00, w willi Czerwony Dwór przy ulicy Kasprusie 27 w Zakopanem.
Rozmowę z autorką poprowadzi Maciej Krupa.
Organizatorzy: UM Zakopane, Wydawnictwo Czarne, Fundacja "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości".
Wstęp wolny.

op. (msx)