KALENDARZ WYDARZEŃ

XII Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych

 
 
 
 
 
28 kwietnia - 3 maja
 
XII Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych
 
 
Do 3 maja potrwa XII Tatrzański Zlot Pojazdów Zabytkowych. Rozpoczęcie zlotu nastąpiło w sobotę, 28 kwietnia na rynku w Pińczowie.
 
W poniedziałek, 30 kwietnia do południa,  odbędzie się pokaz na terenie basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej „Terma Bukowina”, a w godzinach popołudniowych uczestnicy zlotu zjadą do Zakopanego przez Głodówkę i Wierch Poroniec.

Przez kolejne dwa dni, we wtorek, 1 maja i środę, 2 maja, odbędą się pokazy na terenie Zakopanego, m.in. na placu pod Gubałówką, pod Wielką Krokwią i przed Hotelem „Nosalowy Dwór” gdzie mieścić się będzie baza zlotu. Zakończenie zlotu nastąpi w czwartek, 3 maja, w godzinach rannych.

W zlocie weźmie udział 38 pojazdów zabytkowych, najstarszy z roku 1924, najmłodszy to Jeep Grand Wagoneer z roku 1987. Wśród prezentowanych pojazdów znajdą się takie perełki jak American La France, jeden z dwóch istniejących w Europie egzemplarzy samochodu strażackiego (drugi znajduje się w Niemczech) z roku 1925, sportowy samochód tej samej marki, jedyny egzemplarz w Polsce z roku 1927. W zlocie uczestniczyć też będą liczne egzemplarze samochodów marki Mercedes-Benz i BMW.

Nie zabraknie produkcji z tzw. demoludów: nieśmiertelnej Syreny, enerdowskiego Wartburga czy czeskich samochodów marki Skoda i Aero. Pojawi się król samochodów Rolls-Royce i trzy różne egzemplarze Jaguarów. Wśród uczestników zlotu znajdzie się też reprezentacja pojazdów amerykańskich - od czasów Ala Capone do współczesności. Kolejne perełki to ulubione auto prezydenta Francji Charlesa de Gaulla - Citroen DS, samochód księżnej Monako Grace Kelly - Rover P6, czy austriacki Steyr. W zlocie uczestniczą, obok kolekcjonerów z Polski, kolekcjonerzy czescy.

Od dwunastu lat komandorem Zlotu jest Krzysztof Stokłosa, twórca i pomysłodawca tej imprezy, wice komandorem i rzecznikiem prasowym  - Marek Kowalik.

(em)